V kávovém světě je neustále kladen důraz na kvalitu kávy, kávovarů, mlýnků a podobných technických komponentů. Často je však výrazně zanedbávána kvalita vody, která má stejně tak důležitý význam, jako káva. Voda totiž prochází vnitřními součástkami kávovaru, značně ovlivňuje jeho správný chod a životnost. Mimo jiné mají vlastnosti vody markantní vliv na výslednou chuť kávy, proto se v dnešním článku zaměřím na to, jak upravit vodu tak, abyste dosáhli těch nejlepších možných výsledků.
V prvé řadě vám správně upravená voda ušetří spoustu peněz za servis kávovaru. Jistě jste již slyšeli o “přechodné tvrdosti vody”, jedná se o pojem, který označuje množství hydrogenuhličitanu vápenatého (chemicky CaHCO3). Pokud je voda příliš tvrdá, začne se nadbytečný hydrogenuhličitan usazovat v trubkách kávovaru ve formě vodního kamene. Kámen škodí kávovaru více než cokoliv, jelikož ucpává trubky a zanáší topnici, která má za úkol ohřívat bojler s vodou.
Druhým aspektem je samotná chuť kávy. Káva, která je připravena za pomoci tvrdé vody chutná trochu mineralizovaně a celkově to není takový prožitek, jako když je kladen důraz na úpravu vody. Většina z vás teď jistě ptá, čím tedy vodu změkčit ?
První, nejběžnější možností je katexový změkčovač vody, který pracuje na velmi zajímavém principu. První nasaje vodu ze zdroje, následně ji přefiltruje přes katex, který vodu změkčuje. Poté je přesné množství takto změkčené vody nasáto do nádrže ze solí, kde se tvoří solný roztok. Dalším krokem je protiproudové proplachování, které vyčistí katex a usadí katex. Tento krok je nezbytný k dalšímu chodu zařízení, neboť poté se nasává slaný roztok, který se filtruje od iontů tvrdosti přes výše zmíněný katex a tím dostáváme použitelnou vodu. Poslední fází je opakované čištění katexu, které připravuje celou sestavu na nový oběh. Katexový čistič je možné pořídit za cenu kolem 3 000 kč, může to znít draze, nicméně je to jen zlomek peněz, které zaplatíte za kompletní odvápnění.
Druhou, velmi luxusní záležitostí je reverzní osmóza, která se mimo jiné využívá k výrobě pitné vody z vody mořské. Funguje na důmyslném principu, který se však značně prodraží vzhledem k spotřebě elektrické energie, uhlíkových filtrů a jiného příslušenství. Stroj pracuje tak, že je na nasycený roztok (v našem případě tvrdá voda) vyvíjen tlak alespoň 3 bar. Roztok následně prochází přes semipermeabilní (polopropustnou) membránu, zhotovenou z uhlíkových nanovláken. Ta zachycuje veškeré ionty, nečistoty, bakterie a jiný odpad, který je stále odváděn do odpadu. Do vašeho kávovaru poté proudí krystalově čistá voda. Reverzní osmózu je možné sehnat za cenu blížící se k 8 000 kč, což je podle mého názoru dost vysoká cena.
Obě metody nabízejí své řešení, záleží jen na vás, které si vyberete. Závěrem bych rád uvedl, že je důležité vodu před použitím upravit, ale nic se nemá přehánět. Přílišnou filtrací může dojít k výrobě destilované vody, která není vhodná pro lidský organismus.