V každém kávovaru probíhají na první pohled složité procesy, při kterých se manipuluje s jednou z hlavních surovin – s vodou. Důležitou součástí cesty od kávových zrnek až k espressu je právě transport, ohřev a zpracování vody. Věděli jste však, že v kávovaru tento proces závisí na poměrně malé součástce ? V tomto článku se budu věnovat solenoidovým ventilům. Především tedy otázkám ohledně údržby, servisu a mechanismu.
Typy a mechanismus solenoidů
V kávovaru existují dva typy solenoidů: kontrolní a výstupní. Mezi jeden z kontrolních solenoidů řadíme i vstupní ventil, který se stará o hladinu vody v bojleru. Tento ventil je klíčový k ovládání přívodu vody. Dalším klíčovým ventilem je solenoid pro propouštění kávy. Řadí se mezi výstupní solenoidy a ovládá, jestli voda poteče skrz hlavu kávovaru, nebo skrz topný okruh termosifonové skupiny.
Jak vlastně solenoid funguje ? Solenoid pracuje na základě elektrických signálů, které vysílá řídící deska kávovaru. Je složen z několika částí: základna, hřídel, plunžr a elektromagnetická cívka. Na základně je ventil namontován, na hřídeli je připevněn píst nebo plunžr, který řídí kudy proudí voda. Zároveň píst slouží jako těsnění. V poslední řadě je tady cívka, která se nabíjí pod napětím 240 voltů a ovládá posouvání plunžru.
Běžné poruchy – dá se jim předcházet ?
Mezi běžnou poruchu solenoidu patří zavápnění a následná chybná funkce ventilu. Buď solenoid vpustí příliš vody do stroje, nebo naopak žádnou. Ačkoliv se jedná o malou součástku, jeho porucha může způsobit velké škody. Naštěstí existují způsoby, jak udržovat ventily v prvotřídní kondici a tím předcházet zbytečným komplikacím.
Prvním preventivním krokem je investice do úpravny vody. Vzhledem k tomu, že ve velké míře bývá kohoutková voda příliš tvrdá, je nutné ji před přívodem do kávovaru změkčit. Skvěle může posloužit například katexový filtr nebo reverzní osmóza. Detailněji rozebírám změkčovače vody v článku o vlastnostech vody pro espresso.
Dalším opatřením je zpětné propláchnutí kávovaru. Občas se setkávám s mylnou představou, že proplachování kávovaru slouží k vyčištění sprchy kávovaru. To však není pravda, primárním účelem je vyčistit právě solenoidové ventily.
Jednoduše vezmete chemikálii, kterou vložíte podle dávkování do zaslepené páky a pustíte čistící program, kterým moderní kávovary často disponují. Je nutné, aby chemikálie začala správně působit a pročistila ventily. Zkuste schválně sledovat, co z kávovaru vytéká při čištění – všechny kávové oleje a zbytky, které se za den nahromadily.
Závěrem bych chtěl říct, že nejdůležitější je, abyste se o svůj kávovar důkladně a pravidelně starali. Tím minimalizujete potenciální riziko závažnější poruchy a ušetříte peníze. Zároveň se vyhnete nepříjemné delší odstávce vaší oblíbené kávy způsobenou kávovarem v servisu.