V minulých článcích jsem se zabýval obsahem přírodních bioaktivních složek v kávě. Nejvíce diskutovaný je jednoznačně kofein, který působí stimulačně pro lidský organismus. Kromě kávy ho můžeme najít taky v energetických nápojích, kofeinových žvýkačkách a jiných výrobcích, které nás mají za úkol nabudit. Jaký je však dopad kofeinu na lidský spánkový rytmus a v čem se může skrývat riziko ?
Odbourávání kofeinu v těle
Kofein v těle zůstává ještě dost dlouho poté, co odezní jeho hlavní účinky. Některé zdroje uvádí, že poločas rozpadu kofeinu činí 3-6 hodin. To znamená, že pokud vypijete kávu třeba v šest hodin odpoledne, budete mít o půlnoci stále stopové množství kofeinu v krvi. Někteří lidé snáší kofein lépe, nicméně platí, že kofein rozhodně není dobrý pro spánek.
Především z důvodu, že kofein narušuje dvě nejdůležitější spánkové fáze – hluboký spánek NREM a fázi snění REM. Jednotlivec tedy může pocítit problémy z usínáním a celkově narušený spánek, což ve výsledku vede ke zkrácení délky spánku o 1-2 hodiny. Potenciálně se tento fakt může podepsat na dlouhodobém zdraví.
Individuální faktory
Jak jsem již psal, někteří lidé mají tendenci lépe tolerovat kofein. To je pravděpodobně způsobeno genetickou mutací, díky které tělo lépe kofein odbourává a snižuje poločas rozpadu. Tito lidé mohou pít večerní kávičky a poté bez problémů usnout, jedná se však jen o malé procento populace.
Pravidelným užíváním si organismus na kofein zvyká. To znamená, že na pravidelného kávaře nebude mít kofein takový vliv jako na nováčka. Proto i pravidelní pijáci kávy můžou užívat kávu v pozdních odpoledních hodinách a večer usnou bez problémů.
Třetí skupina lidí, kteří můžou pociťovat účinky rozdílně jsou takzvané noční sovy. Tito lidé mají posunutý cirkadiální rytmus a chodí obecně spát mnohem později. Kofein se tedy stihne z větší části metabolizovat, proto také usnou bez komplikací.
Co z toho vyvodit ?
Pokud patříte k většině obyvatel a kofein na vás působí standardně, určitě se vyvarujte pozdní konzumaci kávy. Nejpozději ve 3 hodiny odpoledne si dejte poslední kávu a nebudete mít problémy usnout. Vyvarujte se rovněž nadměrné konzumaci – nejvýše čtyři espressa denně.
Pokud i tak budete mít chuť na kávu, doporučuji bylinkový čaj nebo bezkofeinovou kávu, které se věnuji v tomto článku. Vždy pamatujte na to, že kvalitní spánek má větší cenu než krátkodobá stimulace z kofeinu. Navíc může spánkový deficit způsobovat z dlouhodobého hlediska velké problémy.