V tomto článku bych se rád pobavil o multibojlerových kávovarech, rád bych totiž probral, jaké výhody skýtají oproti klasickým kávovarů s jedním bojlerem. Jak už to bývá, s výhodami přicházejí i nevýhody, které rozhodně nevynechám. Cílem by tedy mělo být poskytnout moje objektivní zhodnocení a radu pro ty, kteří zvažují koupi multibojlerového kávovaru.
Úvodem bych rád řekl, že multibojlerové modely můžeme hledat pouze u kávovarů s dvěma pákami a více, poněvadž v opačném případě by se jednalo o konstrukční nesmysl. Nejběžněji se technologie více bojlerů uplatňuje u velkých profi kávovarů, se kterými mám možnost běžně pracovat.
První nespornou výhodou multibojleru je, že zajišťuje stabilnější teplotu vody. Stabilní teplota je klíčová pro optimální extrakci mleté kávy, pokud však teplota hodně kolísá, začne to s původní chutí kávy razantně hýbat. Tím netvrdím, že jsou kávovary s jedním bojlerem nespolehlivé, pouze mají lehkou nevýhodu v tomto ohledu.
Další výhodou může být možnost nastavit rozdílnou teplotu na každé páce, trysce i kohoutku na horkou vodu zvlášť. Myslím si, že tuto možnost ocení především baristé pracující ve vytíženém provozu. Při velkém zatížení může totiž v kávovaru po vyprázdnění teplé vody z bojleru probíhat kolísání teploty, kterému se chceme za každou cenu vyhnout. Pokud však kávovar disponuje více bojlery, vůbec není co řešit. Jednoduše si vše nastavíte podle svého gusta před začátkem směny a poté už se nestaráte o teplotu, jelikož každý bojler je opatřen svým vlastním čidlem, které vše ovládá a monitoruje za vás.
Více bojlerů však také znamená více součástek a složité techniky v kávovaru, která má občas tendenci se kazit. Pokud jste tedy pouze rekreační kávař, zkuste se složité technice, z které pro vás neplynou žádné výhody, vyhnout. Nejlepší je mít v domácnosti jednoduchý, ale kvalitní kávovar, jehož servis vás nepřijde příliš draho.
Co se pořizovací ceny, spotřeby energie a úspory místa týče, není o čem diskutovat. Zde jednoznačně vyhrávají jednobojlerové kávovary. Jsou výrazně skladnější, levnější a úspornější. Při běžném servisu na nich není tolik práce, která je nejdražší ze všech servisových položek. Ve většině případů si svůj domácí kávovar můžete opravit sami pomocí domácího nářadí a YouTube návodů. To samé se však nedá říct o multibojlerových modelech, které obsahují i složitější elektrotechnické součástky, které nedoporučuji rozebírat.
Pokud si stále nevíte rady, zda koupit kávovar s jedním, nebo více bojlery, zvažte, jestli skutečně využijete plnou kapacitu výkonných profi strojů, nebo si postačíte s menší domácí mašinkou, která vám rovněž připraví lahodnou kávu. Větší a dražší někdy neznamená lepší a potřeby každého baristy jsou individuální.
Do debaty ohledně typového řešení bojleru v kávovaru nám vstupují ještě pružinové kávovary. Ty podle mně zažívají mírnou renezanci. Liší se od obou předchozích typů tím, že mají pouze jeden okruh pro vodu na čaj, espresso i páru.