Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak vypadá nejjednodušší kávovar ? Ve skutečnosti se jedná o moka konvičku, kterou budu v dnešním článku popisovat. Hlavně se chci zaměřit na to, jak taková konvička funguje, jaké má výhody a nevýhody a v poslední řadě na triky pro přípravu nejlepší kávy tímto způsobem.
Předpokládám, že pokročilí kávaři už moka konvičku vyzkoušeli nebo o ní alespoň slyšeli. Její nesporné výhody jsou: relativně nízká pořizovací cena, skladnost a již zmíněná jednoduchost. Existují však různé druhy a velikosti moka konviček a jejich použití může být pro začátečníka trochu zrádné. Proto existují určité zásady, kterými je dobré se řídit.
Ještě předtím než uvedu tyto zásady je důležité pochopit, jak vlastně moka konvička funguje.
Představme si, že moka konvičku diagonálně rozřízneme. V konvičce poté můžeme vidět 3 hlavní části. První takovou je bojler, který je zodpovědný za ohřev vody. Jakmile teplota vody dosáhne 100 °C začne se uvolňovat pára, která vytlačí horkou vodu přes zavedený váleček do střední sekce, kde se nachází utěsněná mletá káva. Tlakující pára a vzduch protlačí horkou vodu skrz síto s kávou až do sběrné sekce, kam káva teče přes válcovitý vývod ze střední sekce. Tímto postupem, který není nikterak složitý, jsme získali kávový nápoj.
Když už jsem popsal jak celý systém funguje, tak můžu přejít rovnou k výše zmiňovaným zásadám. První zásadou je, že se snažíme zabránit příliš velkému teplotnímu rozdílu a vysoké teplotě, jelikož by takové podmínky mohly zapříčinit nechtěnou kyselost. Proto nalévám do bojleru vždy horkou vodu, optimální teplota činí 90 °C. Po dosažení požadované teploty už můžu začít s dalším zahříváním.
Druhou zásadou je mít plné sítko s kávou. Většina moka konviček totiž funguje v poměru 10:1. Co to vlastně znamená ?
Pokud bude bojler správně naplněný až po ventil, tak zhruba 1/10 celkové váhy vody se vejde do střední sekce moka konvičky. To tedy znamená, že pokud nalijeme do bojleru 300 ml vody, tak do sítka musíme odměřit 30 gramů mleté kávy pro ten nejlepší výsledek.
Třetí zásadou je rovnoměrné rozložení kávy v sítku. Je totiž nezbytné, abyste se zbavili různých hrudek a kopečků v sítku. Proto se nebojte kávu trochu sklepat a rozmělnit jehlou na espresso. Dosáhnete tím mnohem lepších výsledků, než jen pouhým nasypáním kávy do sítka. Pokud máte k dispozici papírový espresso filtr, určitě ho neváhejte použít. Vložte namočený filtr do sítka ve vrchní části dílu celé sestavy.
Poslední zásadou je sledování celého procesu. Stejně jako u klasického pákového kávovaru je i zde nutné sledovat průběh vaření. Odklopte si víčko konvičky a sledujte co se děje.
Jedna rada na konec: Nebojte se experimentovat. Vaření kávy není neměnný proces, zkuste například používat jiné druhy kávy které jsou různě pražené, manipulujte s teplotou nebo s dávkami vody a kávy. Přizpůsobte celý proces sami sobě, protože možností je nekonečně mnoho.