Profesionální kávovar dává vždy možnost nastavovat teplotu vody na espresso. Voda, která vychází z kávovaru na kávový puk by měla mít teplotu mezi 92° a 95° stupni. Jinak řečeno káva, by vás neměla spálit ani pokud ji ihned po podání začnete pít.
Hodnoty výše by měly být měřené mezi kávovým pukem a sprchou kávovaru. Pokud budete teplotu měřit a experimentovat s ní, tak musíte brát na zřetel, že teplota rapidně klesá vstupem do puku, dotykem portafiltru a výstupem do prostředí s pokojovou teplotou.
Jestli zachováte správný tlak, stabilní teplotu, kvalitu mletí, získáte perfektní espresso. Teď jsem naschvál použil i termín “teplotní stabilita”. Ten je u domácích kávovarů často na vině nedokonalosti espressa. Děje se totiž to, že kávovar správné teploty dosáhne při svém nahřívání, ale samotná extrakce espressa ve svém průběhu neudržuje nastavené stupně teploty. Zní to jako detail, ale až o takový detail nejde. Protože negativní efekt je přímo viditelný.
Pro zachování správné teploty je jistě nutné jak víte udržet nahřátou i samotnou páku. Opět problém u plastových kávovarů, které z logiky věci nemohou kovové páce předat dostatek tepla, pokud je jejich hlava z plastu a izoluje teplo vytvořené kávovarem. Jestli se vám teď přestává líbit Váš domácí kávovar, mrkněte na tenhle profesionální kávovar domácích rozměrů.
Teplota vody ovlivňuje i chuť espressa. Snižování teploty vede ke kyselejším tónům a vyšší teploty ke sladkému a hořkému espressu.
Vyšší teplota Vám může zlepšit výsledek z kávy, kterou byste jinak považovali za nedopraženou a naopak.