Tak jako se barman zajímá o alkohol a rozumím mu, barista zase rozumí kávě a dokáže připravovat různé nápoje z kávy různým způsobem. Primárně k tomu používá profesionální kávovar, na kterém připravuje espresso, ale alternativně k tomu může použít i V60, vacpot nebo džezvu.
V praxi se setkávám s nepochopením termínu barista. Vlastně podceněním. Do různých kaváren a restaurací nastupují sebevědomě jako baristi lidé, kteří nedokáží ovlivnit základním způsobem extrakci espressa. Často zažívám, že po instalaci profesionálního kávovaru s mlýnkem, ihned narazím na “baristu”, který nedokáže pracovat s mlýnkem na kávu. Jestli se pak při pohovoru s vedoucím nebo majitelem prezentoval jako barista, je to docela problém.
Samozřejmě, že konfrontace má vždy stejný průběh, “Já jsem tam u nás neměl mlýnek na starosti.” Pro přípravu espressa, které je nejběžnějším výtvorem každého baristy, je mlýnek stejně zásadní jako pro řidiče autobusu volant.
Na druhou stranu se můžete v nejlepších kavárnách v praze, brně a jinde setkat se skrytými “profesory kávologie”. Ve chvíli, kdy Vás v řadě desítek nebo stovek zákazníků obslouží, to možná nezjistíte. Zkuste se příště zeptat na všetečnou otázku, ohledně kávy, kterou si zrovna dopřáváte. Hned poznáte jestli je za barem skutečný barista.