Každý milovník kávy zná ten pocit, když dostane naprosto nezkrotnou chuť na kávu. Zrovna však jede v autě, nebo je na místě kde si nemůže dopřát svůj oblíbený nápoj z pákového stroje. Instantní kávu a kávu z benzínky nebo automatu rovnou zavrhuje a hledá nejlepší řešení, které by uspokojilo jeho chuť. Možná si teď mnozí z vás říkají, že takové řešení není, naštěstí to tak úplně není pravda. Ty nejlepší kompaktní kávovary si totiž představíme v následujícím článku.
Prvním řešením je kávovar zvaný Picopresso, který je vyroben v minimalistickém provedení, v rozměrech podobných jako 300 ml hrnek. Kompaktní balení obsahuje: dávkovač, tamper, kartáč na čištění,jehlu a samotný “stroj”. Jediné co tedy zbývá sehnat je horká voda a oblíbená mletá káva. Jak ale celý přístroj funguje ? Odměříme si kávu pomocí dávkovače, utlačíme, vložíme vše zpět, zalijeme horkou vodou a začneme mačkat malou pumpičku. Tím v celém systému vytvoříme tlak, který by za nás v standardních situacích vytvořil kávovar. Dále už jen čekáme a mačkáme, dokud neteče espresso. Nenechte se však oklamat velikostí a jednoduchostí. Tento “kávovar” se prokázal jako velmi schopný stroj, který vyrobí chutné espresso, které ještě dá vylepšit předehřátím kovových částí kávovaru a použitím lepšího sítka.
Druhým kandidátem je kávovar Handpresso, který byl poprvé představen v roce 2008. Funguje na stejném principu, kromě předchozího pomocníka je však výrazně levnější a navíc má i tlakoměr, který pomáhá sledovat tlak uvnitř systému. Kávovar se první napumpuje na tlak 15 bar, poté je vložena horká voda a utlačená mletá káva. Vše je sestaveno a utaženo, teď už zbývá jen zmáčknout knoflík, který uvolní tlak a s ním i naše espresso. Vše zní dokonale, ale výsledek je bohužel horší než v případě Picopressa. Pravděpodobně je to zapříčiněno špatnou konstrukcí bubínku na kávu a celkově zastaralou technologií, každopádně je docela zábavné si takto připravit kávu.
Jako třetí možnost se naskýtá UniTerra Nomad. Zvláštně vypadající modrá krabička, kterou si však popíšeme. Zatáhneme za šedou páčku na vrchní části mašiny a vyjede nám do ruky košíček na kávu, který naplníme a utlačíme. Dále naplníme nádržku na vodu, do které se mimochodem vejde až 300ml. Vše poté umístíme zpět, vyvíjíme tlak pomocí páčky a sledujeme optimální tlak, kdy se uvolňuje crema. Po 10 zapumpováních jsme vyrobili opravdu dobré espresso. Samozřejmě má stroj i své nevýhody, například zvýšenou míru práce z čištěním, vyšší cenu a nedostatek místa na větší hrnky, ale celkově je to velmi dobrý přítel na cesty.
Posledním soutěžícím je Flair PRO 2, který už vypadá luxusněji než předchozí, dokonce se dodává i v ochranném kufříku. Vše funguje stejně jako u předchozích, jedna věc je však jiná. Místo malých páček a pumpiček je zde opravdu velký páka jako u old school pákových kávovarů, které jsem vídával v mé oblíbené kavárně před 10 lety. Zpět k výsledku testu, který dopadl obstojně. Kávovar má však pár zásadních nevýhod, mezi které patří rozměry, potřeba rovné plochy a malá nádržka na vodu.
Který z přenosných kávovarů je ale nejlepší ? Podle mého názoru a zvážení okolností je nejlepším kandidátem Picopresso. Vyvažuje totiž skvělý poměr skladnosti, ceny a kvality vyrobeného espressa.