Bez ohledu na to, jestli použijete domácí kávovar nebo profesionální kávovar k přípravě kávy, čerstvost zrnkové kávy je důležitá. Extrémně Vám čerstvost zvyšuje úspěch extrakce. Látky obsažené v kávě s časem degradují, tak si pospěšte.
Problém u kávy ve srovnání s jinými potravinami je ve vzhledu po delší době degradace. Ten se totiž významně nemění. Výsledné espresso ale ano. Pokud se podíváte na půl roku starý pomeranč, rohlík nebo kuřecí řízek, tak se o jeho zpracování jistě ani nepokusíte. Se zrnkovou kávou je to jiné. Letmým pohledem je pražená káva po jednom roce v pořádku. Toho využívají komerční big brandy, které za pomoci různých postupů, dokáží zachovat zdravotní nezávadnost v řádu několika let. Účel je samozřejmě efektivita velkovýroby.
Stejně jako jako byste dali přednost v jiných potravinách návštěvě pekárny před toastovým chlebem z Penamu, za kávou se vydejte raději do místní pražírny. Získáte tam kávu na jejímž obalu nebude datum spotřeby v několika následujících letech, ale datum pražení.
Od data pražení je lepší 5 dní počkat. V prvních dnech opustí zrno plny, které se nahromadily během pražení a následujících 14 dní je tak interval, ve kterém je káva na vrcholu. Dalších 10 dní můžeme o kávě pořád říkat, že je čerstvá, ale už míří z kopce. Pořád zde zbývají jednotky měsíců, kdy můžete kávu vypít. To už ale většinu potenciálu ztratila.
Aby jste proces stárnutí kávy nezrychlovali, skladujte kávu v sáčku, v kterém jste ji koupili. Stačí ho pouze pečlivě zavírat. Do kávovaru nebo mlýnku sypejte pouze takové množství, které zpracujete dnes maximálně zítra. Žádná násypka mlýnku není správným místem pro uchování čerstvosti kávy.
Je te´d hodně pozdě večer, ale ze psní o čerstvosti jsem na kafe dostal velkou chuť. Spousta zákazníku nemá ráda kávu na večer, že bojí nespavosti, ale mě to problém nedělá.