Asi nejčastější otázka zájemce o profesionální kávovar, který přijde k nám na showroom je: Jak dlouho se kávovar nahřívá? Ti, kteří zatím neměli zkušenost s profesionálním kávovarem, jsou velmi překvapení, protože domácí kávovary jsou často “nahřáté” v několika minutách. Nicméně jejich teplotní stabilita je mizivá. Dokonce i tak nízká, že mají problém doručit vodu správné teploty i na jediné espresso.
Profesionální kávovary, které mají v bojleru několik litrů vody a zajišťují stabilní teplotu vody při extrakci kávy se nahřívají několik desítek minut. Stejně jako u těch domácích se nedá věřit kontrolkám nebo displejům, které hlásí dosaženou provozní teplotu. Ke správné extrakci espressa dochází u všech kávovarů až ve chvíli, kdy je správná teplota nejenom v bojleru, ale také kompletní cesty, kterou voda prochází z bojleru až do páky. To znamená že nestačí jenom nahřát vodu v bojleru, ale i ostatní součástí kávovaru, které už na sobě žádná teplotní čidla nemají. Ani plný výkon páry neznamená plnou provozní teplotu.
Profi kávovaru prostě musíte dát jeho čas. Po krátké době používání sami zjistíte, jestli potřebuje pro nejlepší kávu 25 nebo 40 minut. V některých provozech toto není čas, který obsluha může věnovat kavárně navíc před otevírací dobou. To se dá vyřešit dvěma způsoby. Zapojte kávovar do časového spínače jako je třeba tato zásuvka nebo nechte kávovar zapnutý non-stop.
Non-stop zapnutý kávovar nespotřebuje více energie než ten, který na noc vypínáte. Navíc kolísání mezi pokojovou a provozní teplotou namáhá konstrukci i těsnění kávovaru. Určitě nemusíte mít obavu o kávovar, protože ten je na nepřetržitý provoz konstruovaný.
Jestli při výběru kávovaru řešíte otázku nahřívání a stability teplot, přeště si i článek o multiboilerových kávovarech. Ty vám s tím vším rozhodně pomůžou.
Připomínám, že pro správné fungování, je potřeba mít nahřáté i páky. Toho se nejlépe dosáhne jen tím, že je ponecháte nedotažené v hlavách kávovaru. Protože používáme všivhni páky dvě (s jednou a dvěma výpustěmi), je pohodlné, pracovat na dvoupákovém kávovaru. Ten má dost hlav na neustále nahřáté/připravené dvě páky.
Časy, které zmiňuji, jsou platné pro zapojení kávovaru na 220V. Většina kávovarů umožňuje zapojení na 380V, kterým hodně z provozů nedisponuje. Toto zapojení má právě vliv na rychlost nahřátí a na nic jiného. Jestli se vám zdá Váš kávovar pomalý, tak ho nejdříve zapojte na 380V, pokud máte tu možnost.