Je to trochu individuální, ale určitě bych mlýnek nenechal bez údržby. Výrobce mlýnků Eureka například doporučuje čistit mlýnek po každých 50 kilech umleté kávy. V provozech, které chtějí svou kvalitu espressa hnát do extrému bych doporučil jednou týdně. To bych spojil s týdenním čištěním sprch kávovaru.
Jak vyčistit mlýnek?
Není to těžké. Ale … Pro vyčištění profesionálního mlýnku na kávu, musíte sundat násypku a odšroubovat horní mlecí kámen. Jednoduše, tím, že budete dál a dál otáčet nastavením mlýnku směrem na hrubější mletí. To platí pro mlýnky, které se nastavují posunem prstence, na kterém je přímo uchycený jeden kámen. Těch je většina. Jestli se Váš mlýnek nastavuje otáčením šroubu, budete muset nejdřív použít šroubovák a ten rovnou uvolní jeden z kamenů. Na ilustrační fotce vidíte mlýnek od Simonelli s nastavovacím šroubem.
Mlýnky s nastavovacím šroubem slibují výhodu snadnějšího čištění, po kterém není mlýnek kompletně rozladěný. Nejsou to ale z nějakého důvodu moji favoriti.
Až sundáte horní kámen, použijte vysavač. Pak mlecí komoru kompletně vyčistěte. Než vratíte zpět kámen, který jste uvolnili šroubování perfektně vyčistěte závit. Mletá káva v závitu, může zničit mlýnek při neopatrném vracení kamene.
Jestli jste skončili s čištěním, musíte mlýnek znovu nastavit. To moc lidí nebaví, a proto velké spoustě mlýnků čištění chybí.